

| Feature | Specification |
|---|---|
| Device Name | Nokia 105 4G (2023) |
| Display | 1.8″ TFT LCD |
| Resolution | 120 × 160 pixels |
| Dimensions / Weight | 121.5 × 50 × 14.4 mm; 93 g |
| Build | Polycarbonate body |
| Water/Dust Resistance | IP52 splash resistant |
| SIM | Single SIM / Dual SIM (market dependent) |
| Network | 2G / 3G / 4G LTE with VoLTE |
| Operating System | Feature phone platform |
| Processor | Unisoc T107 |
| RAM | 48 MB |
| Storage | 128 MB |
| Expandable Storage | microSD support up to 32 GB |
| Rear Camera | No camera |
| Front Camera | No front camera |
| Loudspeaker | Yes |
| Headphone Jack | 3.5 mm |
| FM Radio | Wireless + wired FM radio |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| USB | USB Type-C |
| Battery | 1450 mAh removable battery |
| Talk Time | Up to ~8–10 hours |
| Standby Time | Up to several weeks |
| Features | HD voice calls, MP3 player, flashlight, Snake game |
| Colors | Charcoal, Cyan |
Thanks for subscribing!
This email has been registered!
Mr Mobile
Please enter your details. Your query will be sent directly to our WhatsApp support team.