

| Feature | Specification |
|---|---|
| Device Name | Nokia 106 (2023) |
| Display | 1.8″ TFT LCD, 65K colors |
| Resolution | 120 × 160 pixels (~111 ppi) |
| Dimensions / Weight | 115.1 × 49.4 × 14.5 mm; 79.4 g |
| Build | Polycarbonate body with nano texture |
| Water/Dust Resistance | IP52 splash & dust resistant |
| SIM | Single SIM or Dual Mini-SIM |
| Network | 2G GSM (900/1800) |
| Operating System | Series 30+ |
| RAM | 4 MB |
| Storage | 4 MB |
| Expandable Storage | microSD support up to 32 GB |
| Rear Camera | No camera |
| Front Camera | No camera |
| Loudspeaker | Yes |
| Headphone Jack | 3.5 mm |
| FM Radio | Wireless + wired FM radio |
| MP3 Player | Supported (via microSD card) |
| Voice Recorder | Supported |
| USB | microUSB 1.1 |
| Bluetooth | Not supported |
| Wi-Fi | Not supported |
| Battery | 1000 mAh removable battery |
| Talk Time | Up to 12 hours |
| Standby Time | Up to 22 days |
| Features | Flashlight, Snake game, SMS, contact storage |
| Colors | Charcoal, Red Terracotta, Emerald Green |
Thanks for subscribing!
This email has been registered!
Mr Mobile
Please enter your details. Your query will be sent directly to our WhatsApp support team.