

| Feature | Specification |
|---|---|
| Device Name | Nokia 215 4G |
| Display | 2.4″ TFT LCD |
| Resolution | 240 × 320 pixels (QVGA) |
| Dimensions / Weight | 124.7 × 51 × 13.7 mm; ~90.3 g |
| Build | Polycarbonate body |
| Water/Dust Resistance | IP52 splash resistant |
| SIM | Dual Nano-SIM |
| Network | 2G / 3G / 4G LTE with VoLTE |
| Operating System | Feature phone platform (Series 30+) |
| Processor | Unisoc T107 |
| RAM | 64 MB |
| Storage | 128 MB internal |
| Expandable Storage | microSD support up to 32 GB |
| Rear Camera | No camera |
| Front Camera | No camera |
| Loudspeaker | Yes |
| Headphone Jack | 3.5 mm |
| FM Radio | Wireless + wired FM radio |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| USB | USB Type-C |
| Battery | 1150 mAh removable battery |
| Talk Time | Up to ~8–9 hours |
| Standby Time | Up to several weeks |
| Features | Snake game, MP3 player, flashlight, HD voice calls |
| Colors | Black, Blue |
Thanks for subscribing!
This email has been registered!
Mr Mobile
Please enter your details. Your query will be sent directly to our WhatsApp support team.