

| Feature | Specification |
|---|---|
| Device Name | Nokia 5710 XpressAudio 4G |
| Display | 2.4″ TFT LCD |
| Resolution | 240 × 320 pixels |
| Dimensions / Weight | 138.9 × 57.7 × 16.2 mm; 129.1 g |
| Build | Polycarbonate body |
| SIM | Dual Nano-SIM |
| Network | 2G / 3G / 4G LTE with VoLTE |
| Operating System | Series 30+ |
| Processor | Unisoc T107 |
| RAM | 48 MB |
| Storage | 128 MB internal |
| Expandable Storage | microSD support up to 32 GB |
| Rear Camera | QVGA rear camera with LED flash |
| Front Camera | No front camera |
| Loudspeaker | Dual loudspeakers |
| Headphone Jack | 3.5 mm |
| FM Radio | Wireless + wired FM radio |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| USB | USB Type-C |
| Battery | 1450 mAh removable battery |
| Talk Time | Up to ~6–7 hours |
| Standby Time | Up to several weeks |
| Special Feature | Built-in wireless earbuds storage & charging compartment |
| Music Features | MP3 player, dedicated music buttons |
| Colors | White/Red, Black/Red |
Thanks for subscribing!
This email has been registered!
Mr Mobile
Please enter your details. Your query will be sent directly to our WhatsApp support team.