

![Apple Watch SE [GPS] 40 mm](http://mrmobile.ae/cdn/shop/files/2-9-600x600_71db1618-73b9-4a20-bf77-723c8df1bffa_medium.webp?v=1775214976)
![Apple Watch SE [GPS] 40 mm](http://mrmobile.ae/cdn/shop/files/1-10-600x600_d1f36bb9-24b6-44c3-bfa2-9dea33e2d60b_medium.webp?v=1775214976)
| DISPLAY | |
|---|---|
| Type | 1.57″ LTPO OLED Retina, 394 × 324 pixels (~326 ppi), up to 1000 nits brightness |
| Features | No Always‑On Display |
| BODY & BUILD | |
| Case Material | Aluminium (Silver or Midnight), Ion‑X glass front |
| Dimensions | 40 × 34 × 10.7 mm |
| Weight | ≈ 26.4 g (GPS only); 27.8 g (GPS + Cellular) |
| Water Resistance | 50 m (swim‑proof) |
| PLATFORM | |
| Chipset | Apple S8 SiP, dual‑core processor (watchOS 9, upgradeable to watchOS 11) |
| Memory | 1 GB RAM, 32 GB internal |
| CONNECTIVITY & FEATURES | |
| Cellular | GPS‑only (no LTE/eSIM) |
| Wireless | Wi‑Fi 4, Bluetooth 5.0, NFC |
| GPS | Built‑in GPS/GLONASS/Galileo/QZSS |
| SENSORS & SAFETY | |
| Sensors | Heart‑rate, accelerometer, gyro, compass, barometer, always‑on altimeter |
| Safety | Fall & Crash Detection, Emergency SOS |
| BATTERY | |
| Life | Rated up to 18 hours per charge |
| Charging | Wireless via magnetic charging cable |
Thanks for subscribing!
This email has been registered!